Program „Mali korak, veliki pomak”
Tinejdžeri i ovisnost o digitalnim tehnologijama
Sve više tinejdžera i mladih odraslih razvija ovisnost o internetu, kao i o video igricama što može postati ozbiljan problem za uspješan i produktivan život mlade osobe te briga za cijelu obitelj.
Svi rado koristimo dobrobiti interneta, od toga da samo pregledavamo društvene mreže, do traženja informacija, povoljne kupovine i gledanja zabavnih sadržaja. No, neki to rade funkcionalno, kad im nešto treba, kad im je dosadno, kad ciljano idu nešto naći ili pogledati, dok drugi nemaju kontrolu nad svojim „boravljenjem“ na internetu. Ovi koji funkcionalno koriste Internet, lako će i bez odlaganja napustiti Internet kad imaju mogućnost družiti se u realnosti, i uživati u kontaktu. No, ima i onih koji su stalno na internetu, čak i kad su u društvu ne mogu prestati provjeravati društvene mreže i različite online sadržaje, a nerijetko preferiraju ostanak kod kuće na internetu u odnosu na izlazak i druženje sa „živim“ ljudima ili jedva čekaju da se vrate svojim uređajima i „životu“ na mrežama.
Ovisnost o internetu može biti ozbiljan izazov za svladavanje. Kao i kod svih problema, prevencija je puno učinkovitija i jednostavnija od rješavanja problema kad se jednom razvije u punom kapacitetu. No, nije lako razlikovati „normalnu“ uporabu interneta od ovisnosti o internetu. Korištenje interneta je integralni dio tinejdžerskog života, kako društvenog, tako i akademskog i važno je da im je dostupan, ali da ne postanu ovisni o njemu.
Što roditelj može učiniti kako bi zaštitio svoje dijete, a omogućio primjereno i funkcionalno korištenje interneta? Postoji nekoliko preventivnih postupaka kojima roditelj može pomoći da tinejdžer ne razvije ovisnost o internetu. Važno je za početak znati da nisu svi u jednakom riziku za razvoj ovisnosti o internetu. Mladi koji pate od depresije, anksioznosti ili imaju neke druge psihičke probleme ili bolesti su u većem riziku za razvoj ovisnosti o internetu. Naročito su mladi koji pate od socijalne anksioznosti ili se u društvu vršnjaka osjećaju čudno i otuđeno skloni okrenuti se internetu u pokušaju da se afirmiraju i osjećaju prihvaćeno. Oni često zamjenjuju realni društveni život s provođenjem vremena uz različite sadržaje na internetu. Dakle, ako imate dijete koje se ne osjeća dobro u svojoj koži, često je depresivno ili tjeskobno te ima problema u stvaranju i održavanju odnosa s vršnjacima važno je da potražite pomoć i radite na tim problemima te istovremeno pazite da se dijete ne okrene internetu za „utjehu“.